Vodafone 3G Audit Projesi

Proje Tanımı

Vodafone-TR’ın Türkiye sınırları içerisindeki 12000 BTS-BSC sahasına 6 ay içerisinde audit ve EMF ölçümlerinin yapılması, sonuçların müşterinin istediği kriterlere göre raporlanması. Audit sonrası yapılan BTS-BSC sahalarının kabullerinin gerçekleştirilmesi.

Çözüm

Vodafone bölge yapısına uygun olarak GSM tecrübesi olan mühendislerden oluşan Proje yönetim merkezi oluşturulmuş, sahada görev yapacak personel seçilerek teknik ve güvenlikle ilgili eğitimler verilmiştir. Buna paralel olarak proje yönetim merkezinden kontrol edilebilen “yönetim yazılımı “ geliştirilmiştir.Aynı zamanda sahada bilgi toplayan (envanter, fotoğraf, teknik altyapı, metraj, güvenlik) personelin hata yapma ihtimalini minimuma indiren önlemlere göre tasarlanmış, hem internet üzerinden hemde GPRS üzerinden güncelleme ve bilgi aktarılmasına olanak sağlayan “client yazılımı” tamamlanarak operasyon zamanında başlatılmıştır. Vodafone-TR ve BTK’nın tüm kalite standartlarına uyarak ve tüm gerekli belgeleri sağlayarak çalışmalar devam ettirilmiştir. Audit projesinden sonra Vodafone TR tarafından yapılan BSC-BTS montajlarının kabul işlemleri aynı teknik ekip ve yönetim merkezi tarafından başlatılmıştır. Audit projesi için geliştirilen yazılım müşteri tarafından belirlenen kriterlere göre kabul projesi için geliştirilmiştir.

Sonuç

Servisnet tarafından geliştirilen client-server mimarisine sahip “management yazılımı” sayesinde 12000 saha ziyareti ve istenilen bilgilerin %95 doğrulukla sağlanmıştır. Geliştirilen offline çalışabilen client yazılımı sayesinde merkeze bilgi aktarımı hız kazanmış, 6 ay olarak belirlenen proje 5 ayda tamamlanabilmiştir. Audit projesi sonrasında Vodafone TR’ye sunulan veri altyapısı, kurumun mevcut networkü hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlamış ve gelecek network planlamalarına ışık tutmuştur. Audit projesinde eksikliklerini gören Vodafone TR başlattığı rollout sonrası kabullerin daha hızlı, kontrollü ve detaylı yapılması için Servisnet’in geliştirdiği yazılımı kullanmaya devam etmiştir.